Fumigacja akt, ksiąg i dokumentów.

 

Komora fumigacyjna cr

Fumigacja to proces, który pozwala na przedłużenie żywotności papierowych akt, map, dokumentów, ksiąg itp. Najważniejszym zadaniem w czasie jej przeprowadzania jest zwalczanie drobnoustrojów, szkodników, bakterii i wszelkich grzybów. Mogą się one rozwijać na materiałach powodując ich zniszczenie i co za tym idzie brak możliwości odczytania.

Naszą ofertę usług fumigacji materiałów znajdą Państwo w tym miejscu.

 

Na czym polega proces fumigacji akt?

Wszystkie zainfekowane dokumenty wkładane są do specjalnej komory próżniowej, gdzie później zostają poddane dezynfekcji odpowiednim gazem. W tym celu stosuje się specjalne komory fumigacyjne. Różnią się one pojemnością komory załadunkowej a co za tym idzie, wielkością pojedynczego wsadu. Jeszcze stosunkowo niedawno najpopularniejszym gazem, który był powszechnie stosowany w procesach fumigacyjnych był bromek metylu. Obecnie zastępuje się go najczęściej mieszaniną gazów, w której skład wchodzą dwutlenek węgla oraz tlenek etylenu. Cała procedura odbywa się w warunkach obniżonego ciśnienia. Dla prawidłowego przebiegu fumigacji komora musi pozostawać w pełni sprawna, wolna od jakichkolwiek usterek i spełniać rygorystyczne normy międzynarodowe. Ta skuteczna metoda pozwala na zdezynfekowanie bardzo dużej ilości dokumentów i akt znajdujących się archiwaliach.

 

Fumigacja akt

Gazowaniu poddane może być większość eksponatów, papierów, dokumentów, teczek, akt czy archiwaliów. Jednakże już fotografie i pergaminy powinny być dezynfekowane inną metodą, gdyż proces fumigacji dokumentów może im zaszkodzić. Obiekty, które poddamy zabiegowi w komorze próżniowej nie zostają zabezpieczone przed przyszłym wystąpieniem zakażenia. Należy je później dodatkowo zaimpregnować lub zabezpieczyć w inny sposób. Stosowane w fumigacji substancje chemiczne dają gwarancję pełnego pozbycia się wszelkich grzybów i drobnoustrojów i dokładnego oczyszczenia akt. Nie są one w najmniejszym stopniu groźne dla materiału z jakiego wykonane zostały akta. Sprawia to, że nie ma tu zagrożenia ich zniszczenia.

 

Ile trwa proces fumigacji?

Cała procedura jest stosunkowo czasochłonna z uwagi na konieczność dokładnego pozbycia się wszelkich zanieczyszczeń oraz wykluczenia obecności substancji chemicznych stosowanych w trakcie fumigacji. Na początku dokumenty poddawane są procesowi przygotowania – uzależniony jest on od stopnia skażenia i odpowiednio, indywidualnie dobierany. Drugim krokiem jest poddawanie akt oddziaływaniu gazu – zajmuje to około 24-48 godzin. Następnie dokumenty zostają dokładnie przewietrzone w komorze i przeniesione do wentylowanego pomieszczenia. W procesie wietrzenia usuwana jest pozostała część substancji chemicznych. Trwa to od 48 do 72 godzin. Cały proces dezynfekcji pochłania nawet 7 dni.

Po zakończeniu fumigacji i przeprowadzeniu jej zgodnie z przyjętymi normami oraz wymogami w dokumentach nie znajdują się żadne zanieczyszczenia w postaci drobnoustrojów, bakterii czy grzybów. Zostają również usunięte wszystkie substancje chemiczne stosowane w trakcie procesu. Akta, które otrzymujemy po profesjonalnym przeprowadzeniu usługi fumigacji są w pełni bezpieczne dla człowieka.

 

Poprzedni wpis
Ciekawe narzędzia, materiały i zabiegi przy renowacji oraz konserwacji ksiąg
Następny wpis
Fumigacja materiałów w komorze próżniowej
Menu