Ciekawe narzędzia, materiały i zabiegi przy renowacji oraz konserwacji ksiąg

 

Jeżeli chodzi o naprawę książek i papieru, z pewnością mniej znaczy więcej. Ale kiedy naprawy są konieczne, użycie najlepszych materiałów archiwalnych, odwracalnych zabiegów, wiedzy oraz praktycznych umiejętności są najważniejszymi narzędziami w zachowaniu ważnych ksiąg. W stale zmieniającej się dziedzinie renowacji i konserwacji ksiąg, bycie na bieżąco z nowymi technikami i materiałami wymaga nieustannej uwagi. Współpraca z najlepszymi producentami to tylko kolejne narzędzie, które pomaga zapewnić długowieczność Twojej książki.

Gąbki do czyszczenia na sucho

 

czyszczenie500

Pierwsza linia obrony, czyszczenie powierzchni. Usuwa brud, pleśń i inne zanieczyszczenia bez wprowadzania wilgoci lub zmiany oryginalnego materiału. Wykonane z wulkanizowanej gumy gąbki często odsłaniały ukryte za warstwą sadzy i kurzu elementy książki.

Klej ze skrobi pszennej

 

klej skrobiowy

Klej ze skrobi pszennej jest nie tylko niesamowicie mocny, ale jest również odwracalny i długo nie zmienia swoich właściwości, dzięki czemu jest idealnym klejem do archiwaliów. Ponieważ jest pod postacią proszku, łatwo jest kontrolować jego gęstość, dodając więcej lub mniej wody przed gotowaniem.

Bibuła japońska kozo

 

bibula kozo

Wykonana ręcznie z włókien drzewa morwy, długowłóknista tkanina kozo jest cienka, ale mocna. W połączeniu z klejem ze skrobi pszennej może służyć do naprawiania rozdarć, wypełniania ubytków, a nawet ponownego mocowania okładek do książek. Bibuły kozo są dostępne w różnych gramaturach i mogą być tonowane, aby dopasować je do podłoża.

Metyloceluloza

 

metyloceluloza

Metyloceluloza to proszek, który po zmieszaniu z wodą destylowaną staje się klarownym żelem o neutralnym pH. Może być stosowany jako odwracalny klej lub jako okład ułatwiający czyszczenie grzbietów kart książek. Po mechanicznym zeskrobaniu grzbietu w celu usunięcia jak największej ilości niechcianego materiału, nakładana jest warstwa metylocelulozy w celu zmiękczenia pozostałej skóry, papieru i kleju.

Klej PVA

 

klej pva

PVA lub polioctan winylu to syntetyczny klej, który wysychając staje się przezroczysty, mocny i elastyczny. Ponieważ nie jest łatwo odwracalny, jest używany głównie do nowych opraw i pudełek. Kiedy jest to wymagane w naprawie, najpierw nakładana jest warstwa rozdzielająca z bibuły i kleju ze skrobi pszennej.

Usuwanie taśm

 

zdejmowanie tasm

Taśma klejąca jest niestety częstym widokiem, powodującym więcej szkody niż pożytku. Często konieczne jest jej usunięcie, zanim będzie można wykonać delikatniejszą i bardziej wskazaną naprawę. Szpatułka utrwalana na gorąco wytwarza tylko tyle ciepła, aby umożliwić bezpieczne usunięcie plastikowego nośnika przed usunięciem kleju z taśmy.

Papier marmurkowy

 

papier marmurkowy

Każdy arkusz jest ręcznie czerpany przy użyciu autentycznych technik, a często również historycznych pigmentów.

Tektura

 

tektura

Tektura o pH 7,5-9,0 nie zawiera ligniny i nadaje się do archiwaliów. Jest to tektura o dużej gęstości i wysokiej jakości introligatorskiej.

Poprzedni wpis
Materiały introligatorskie i ich zastosowanie
Następny wpis
Fumigacja akt, ksiąg i dokumentów.
Menu