Nasze metody oprawy książek. Solidne i trwałe.

ksiazki swieto

W naszej pracowni stosujemy przeważnie dwie metody oprawy książek. Pierwsza to oprawa szyta – jedna z najtrwalszych. Cel to trwałe i mocne połączenie kart, jeżeli to możliwe każdej książki. Z tego powodu wykorzystujemy różne metody szycia wybierając w każdym przypadku najbardziej odpowiednią. Druga metoda to uszlachetniona wersja klejenia. Stosujemy frezowanie i nacinanie grzbietu z zatapianiem wzmocnień włącznie celem wykonania trwałego połączenia. Oba procesy mają wspólną cechę – księgi otwierają się do pełnego rozwarcia. Wykonane ręcznie z dbałością o detale oba procesy sprawią, że powstała książka będzie wygodna w użytkowaniu i przetrwa wiele lat.

Oprawa szyta.

oprawa szyta
ksiega szyta

Oprawa szyta to najstarsza technika łączenia książek, wymaga dokładności i czasu. Widoczne jest to w końcowym efekcie prac. W tej metodzie zebrane i poukładane składki (zgięte w pół arkusze papieru tworzące karty) są łączone nitką. Każda taka sekcja jest zszywana z kolejną, tworząc blok książki, który jest następnie wzmacniany wzdłuż krawędzi oprawy, aby zapewnić dodatkową wytrzymałość i trwałość. Powstałe w ten sposób książki są bardzo wysokiej jakości i mają długi okres użytkowania. Kartki papieru otwierają się całkowicie, tak że księga leży prawie płasko. Ta tradycyjna forma oprawy jest zdecydowanie najlepszą z dostępnych metod.

Oprawa klejona uszlachetniona.

oprawa klejona
ksiega klejona 2

Oprawa klejona jest obecnie preferowaną formą oprawy – jednej z najpopularniejszych obecnie stosowanych metod oprawy książek. Niestety jest to oprawa nietrwała. Z tego tytułu my mocno zmodernizowaliśmy tą metodę aby znacznie wydłużyć okres użytkowania książki. W przypadku oprawy klejonej pojedyncze strony są sklejane ze sobą na grzbiecie za pomocą kleju. My dodatkowo frezujemy grzbiet wzdłużnie aby zwiększyć powierzchnię klejenia oraz nacinamy poprzecznie zatapiając w powstałych wcięciach wzmocnienia. Powstałe w ten sposób książki mają relatywnie dużą trwałość, a strony pozostają bezpieczne przy użytkowaniu. Karty książki będą się otwierać i układać prawie na płasko. W naszej metodzie klejenia strony nie mają tendencji do rozluźniania się przy wielokrotnym użyciu.

Wybrane metody, wykonane w profesjonalny sposób przy zachowaniu tradycyjnych technik introligatorskich oraz wykorzystaniu wysokiej jakości materiałów gwarantują bezpieczne użytkowanie wykonanych przez nas opraw przez wiele lat.

Poprzedni wpis
Światowy Dzień Książki.
Następny wpis
Metody odkwaszania papieru
Menu