Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

ksiazki24 cr e1618072510942

Dziś (23 kwietnia) na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Ustanowione przez UNESCO święto to znakomita okazja do wzięcia udziału w licznych imprezach, akcjach promujących czytelnictwo i atrakcyjnych zakupach książkowych.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest od 1995 roku. UNESCO nie bez przyczyny uznało, że data 23 kwietnia jest najodpowiedniejsza dla uhonorowania książek. Tego dnia w 1616 roku zmarli lub zostali pochowani Miguel de Cervantes, William Szekspir i peruwiański historyk Inca Garcilaso de la Vega. Poza tym istniały regiony, w których od lat obchodzono 23 kwietnia jako święto książki. W 1930 roku Dzień Książki uzyskał status oficjalnego święta w Hiszpanii, w 1964 roku zaczęto oficjalnie celebrować ten dzień już we wszystkich krajach hiszpańskojęzycznych.

Data ta zbiega się z obchodzonym w Katalonii Dniem Świętego Jerzego. Chrześcijański męczennik jest tam patronem zakochanych, toteż dzień ten można określić hiszpańskim odpowiednikiem Walentynek, choć ma on formę oficjalnego święta. Kobiety otrzymują wówczas od mężczyzn róże, mające symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego smoka, a odwzajemniają się mężczyznom podarunkami w postaci książek. Zwyczaj ten w zmodyfikowanej formie wykorzystuje się teraz w wielu krajach, gdzie do książek oferowanych 23 kwietnia drugim osobom (np. w sklepach) dodaje się właśnie róże.

W większości miejsc obchody Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich przybierają zazwyczaj formę różnych atrakcji oferowanych czytelnikom przez biblioteki, księgarnie czy wydawców. Organizuje się spotkania autorskie, promocje, podczas których można nabyć książki w okazyjnej cenie, a także niekonwencjonalne akcje czytelnicze. Wszystko to są z pewnością interesujące inicjatywy, ale UNESCO, czyli organizator tego wyjątkowego dla wszystkich czytelników święta, zachęca również do chwili refleksji i zwrócenia uwagi na osoby, które nie mają tak powszechnego dostępu do książek, jak większość społeczeństwa.

Poprzedni wpis
Naprawa i oprawa ksiąg urzędowych.
Następny wpis
Nasze metody oprawy książek.
Menu