Naprawa i oprawa ksiąg urzędowych.

Pracownia

Co warto wiedzieć, zanim powierzy się księgi introligatorowi?

Zlecenie napraw książek introligatorni, poza koniecznością wyasygnowania niezbędnej kwoty, to zdecydowanie najlepsza decyzja. Jednak będzie ona miała pozytywne zakończenie, tylko jeżeli zlecimy ją profesjonalistom.

Najczęściej  myślimy o  introligatorze w momencie kiedy zauważamy, że w naszym posiadaniu są nazbyt uszkodzone książki. Warto wtedy zorientować się w kosztach usług introligatorskich a następnie zaplanować fundusze. Kiedy uda się nam przygotować niezbędne środki finansowe rozpoczyna się akcja wyboru wykonawcy. Wymagana kwota jest przeważającym czynnikiem, więc przeważnie odwołujemy się do procedury przetargowej, a przynajmniej do „zapytania o cenę”.

I tu pojawia się problem: jak poszukując najniższej ceny, nie pominąć kryteriów związanych z rzetelnością, jakością czy trwałością wykonanej usługi? Często wybierając „najtańszą ofertę”, może się okazać, że wybraliśmy w perspektywie czasu  „najdroższą”. Bo np. wybraliśmy ofertę, gdzie wykonane naprawy książki nie gwarantują wieloletniego użytkowania, albo co gorsza nie gwarantują odbioru ksiąg przez Archiwum.

Introligatornie, zdecydowane na udział w przetargu, aby go wygrać starają się zaoferować klientowi jak najniższą cenę. Brzmi to dobrze, ale nie oszukujmy się. Przedsiębiorcy to nie wolontariusze i siłą rzeczy chcą na swoich usługach zarobić. Odbija się to na jakości materiałów używanych do naprawy, zastosowaniu tańszych technik wykonania (przykłady podajemy w dalszej części artykułu) a w efekcie na ich jakości i trwałości. Jak to się kończy? Za kilka, kilkanaście miesięcy książki rozlatują się, a my zmuszeni jesteśmy do rozpisania kolejnego przetargu. Najlepiej abyśmy nie zrealizowali takiego scenariusza.

Jak tego uniknąć? Trzeba oprzeć wybór wykonawcy nie tylko na cenie, ale głównie na wykorzystywanych materiałach i zastosowanych technikach wykonania. Najlepiej podeprzeć swój wybór na opinii poprzednich klientów. Często droższe materiały, odpowiednio dobrana technologia wykonania dają gwarancję wieloletniego użytkowania księgi. Reasumując – wydając jednorazowo większą ilość pieniędzy zapobiegamy częstemu wydawaniu mniejszych kwot, które po pewnym czasie  razem mogą urosnąć do niebagatelnych rozmiarów.

Przedstawiamy przykładowy zestaw technik naprawy i oprawy ksiąg.

Wersje wykonania:
  • Solidnie (Jak powinno być?)
  • Tanio (Jak zrobić tanio?)
1. Technika połączenia kart bloku księgi.

Solidnie :
– blok księgi zszywany ręcznie (trwałe i silne połączenie na wiele lat użytkowania).

szycie ksiegi 1 ksiega szyta

Tanio :
– blok klejony, zwłaszcza bez żadnych technik wzmacniających (słabe połączenie, szybko pojawiają się  luźne karty),
– blok łączony za pomocą elementów metalowych (zszywki, listwy, śruby).

ksiega klejona ksiega na zszywki
2. Rodzaj zastosowanego szycia bloku księgi.

Solidnie :
– blok złożony w składki (arkusze papieru złożone na pół) i zszyty ręcznie na paski lub sznury. Księga otwiera się do pełnego rozwarcia.

ksiega szyta 2

Tanio :
– przycięcie składek od strony grzbietu, nawiercenie otworów przez grubość bloku i przeszycie nicią na sztych (góra – dół). Księga jest zeszyta, ale niemożliwe jest jej pełne otwarcie.

ksiega szyta na sztych 2

 3. Rodzaj oprawy.

 Solidnie :
– oprawa w twardą okładkę, okładziny z grubej tektury bezkwasowej, pokrycie okładki z płótna naturalnego (len, bawełna) i/lub oklein introligatorskich (okleiny papierowe, francuski papier marmurkowy).

Case binding type book

Tanio :
– blok w  oprawie miękkiej (nietrwała i słabo chroni zawartość) lub oprawa twarda wykonana z cienkiej tektury, materiałów sztucznych lub materiałów niskiej jakości.

perfect bound book binding

4. Rodzaj połączenia bloku i oprawy.

Solidnie :
– blok łączymy z okładką za pomocą falcu (kawałka płótna) i wyklejki

Tanio :
– nie używamy płótna a blok wklejamy na papier (wyklejkę). bardzo niska trwałość.

5. Zastosowane materiały.

Solidnie :
– materiały wysokiej jakości. Tektury i płótna o dużej gramaturze – grubości. Tektury, papiery i kleje bezkwasowe, płótna naturalne, kleje do papieru odwracalne, nici lniane.

Tanio :
– zastosowanie tanich materiałów i takich, których nie można używać przy pracach z cennymi księgami.

6. Opis księgi.

Solidnie :
– napisy na frontach, czy grzbietach okładek wykonujemy farbą drukarską lub tłoczeniem folią na gorąco.

Tanio :
– do napisów wykorzystujemy drukarki, czy plotery drukujące (ściera się, blaknie).

 

Wydaje się, że jest mnóstwo informacji, które należy zgłębić przed zleceniem prac introligatorskich. Zachęcamy więc do rozmawiania i dzielenia się swoim doświadczeniem. Warto pytać i dowiadywać się jak inne instytucje zlecają takie usługi.

Polecamy kontakt z naszą pracownią w celu zapoznania się z warunkami, jakie muszą spełniać usługi naprawy i konserwacji książek.

Poprzedni wpis
Jak zbudowana jest książka?
Następny wpis
Światowy Dzień Książki.
Menu